Eiendomskatt i Utsira Kommune
Kommunestyrets vedtak: Saksframlegg
1. Utskriving av Eiendomsskatt:
I medhold av eiendomsskatteloven §§2 og 3 skal følgende utskrivningsalternativ benyttes for skatteåret 2015:
a) Faste eigedomar i heile kommunen
- Den alminnelige eiendomskattesatsen fastsettes til maksimal sats i forhold til Stortingets vedtak (7 promille) jfr eiendomsskatteloven §§10 og 11.
- Takst på boligeiendom som har formuesgrunnlag fra skatteetaten fastsettes med hjemmel i eiendomsskatteloven § 8-C. Takst på øvrige eiendommer fastsettes etter bestemmelsen i eiendomsskatteloven § 8-A.
- For bolig- og fritidseiendom settes eiendomsskattesatsen til 2,6 promille, jfr eiendomsskatteloven § 12
- For boligdelen av eiendommer (herunder fritidseiendommer) som ikke benyttes til næringsvirksomhet gjelder et bunnfradrag på 250.000 kroner av takstverdi jfr §11
- Skatteetatens formuesgrunnlag for boliger skal benyttes som metode for verdifastsettelse for boligeiendommer.
- I medhold av eiendomsskatteloven § 7 bokstav b fritas bygning som har historisk verdi for eiendomsskatt. Nyoppført bygning som helt eller delvis brukes som bolig fritas etter eiendomsskatteloven § 7 bokstav c i 2 år, eller til kommunestyret endrer eller opphever fritaket.
- Alminnelig taksering ble sist gjennomført i 2010. Eiendomsskatteområdet utvides fra «berre verker og bruk» til «alle faste eiendommer». Kommunestyret vedtar at bare eiendommer i det utvidede området skal takseres. Dette betyr at takstnivå for 2010 legges til grunn også for eiendommer i utvidet område.
- Eiendomsskatten skal betales i to terminer.
- Følgende verker og bruk innvilges fritak for eiendomsskatt i budsjettåret: Ingen.
Innføring av eiendomsskatt på alle eiendommer i kommunen.
I dag går det ut brev til alle eiere av faste eiendommer i kommunen med informasjon om eiendomsskatt fra og med 2015.
Presisering om eiendomsskatt
Vi har fått 2-3 henvendelser om lovligheten i vårt vedtak om 2,6 promille eiendomsskatt på boliger og fritidseiendommer. Bakgrunnen er at det står i loven at det første året eiendomsskatt innføres ikke er lov til å kreve mer enn 2 promiller.
Rammer og retningslinjer for verdisetting / taksering av eiendommer i Utsira kommune
Vedtatt av sakkyndig nemnd i møte 26.03.15
Kunngjøring utlegg av eiendomsskatteliste 2020
Listene vil ligge ute til offentlig gjennomsyn på nett og i administrasjonen på Siratun fra 1. - 23. mars 2020.